II dzień Wschodniego Kongresu Gospodarczego

Za nami drugi dzień Wschodniego Kongresu Gospodarczego.  Dzisiejsze tematy to m.in. rozwój i innowacje w sektorze medycznym, Polska Wschodnia 4.0, firmy rodzinne, czy finansowanie rozwoju Polski Wschodniej.

W porannym panelu Polska Wschodnia 4.0 podniesiono wiele ważnych kwestii m.in.problemy rozwojowe i brak wsparcia dla firm z regionu zatrudniających ponad 250 pracowników, problemy branży budowlanej czy potrzeby zreformowania szkolnictwa zawodowego. Wieloletnie zaniedbania na polu edukacji zawodowej wymagają zwiększonego zaangażowania zarówno przedstawicieli biznesu, władz jak i oświaty. Nie wystarczy powtarzać, iż szkoły zawodowe są dobre, gdyż po ich ukończeniu jest możliwość zatrudnienia. Młodym ludziom trzeba uzmysłowić że dzisiejsze szkolnictwo zawodowe nie kończy się na etapie szkół średnich, że mają możliwości rozwoju i dalszego kształcenia, a to co oferuje tzw. szkolnictwo zawodowe to  metody i technologie z najwyższej półki wykorzystywane w nowoczesnych przedsiębiorstwach, które oferują im ścieżkę rozwoju zawodowego i osobistego.

 

All-focus

Kolejne panele w których miałem przyjemność uczestniczyć to „Biznes na drodze ku dojrzałości” oraz „Finansowanie rozwoju Polski Wschodniej”. Omówiono w nich takie zagadnienia jak specyfika firm rodzinnych w Polsce, problemy prawne i społeczne sukcesji oraz możliwości konsolidacji, fuzji czy struktury właścicielskiej. W panelu dotyczącym finansowania przedstawiciele m.in Banku Światowego czy Banku Gospodarstwa Krajowego omówili jakie są możliwości finansowania i do kogo są skierowane, jakie są programy i instytucje państwowe wspierające rozwój Polski Wschodniej oraz inne możliwości finansowania. Podczas wydarzeń towarzyszących wręczono wyróżnienia „Promotor Polskiej Gospodarki”, jak również odbyły się spotkania EEC – Liderzy Przyszłości.

 

W Kongresie wzięło udział bardzo wielu znakomitych przedsiębiorców, menadżerów, przedstawicieli władz i uczelni. Z całą pewnością jest to wydarzenie bardzo istotne w naszym regionie, które znacząco może przyczynić się do jego rozwoju. Impreza tej rangi może być świetnym motywatorem tak rozwoju Polski Wschodniej, przedsiębiorstw, a także eksportu naszych przedsiębiorstw. Oby tylko inspiracje i przemyślenia przełożyły się na realne działania i silną współpracę regionalną. Jedynie wspólnie obalimy mity i stereotypy Polski Wschodniej i jeszcze lepiej będziemy promować nasz region.